Żywotność akumulatora kiedyś i dziś
Żywotność akumulatora na przełomie ostatnich lat
Żywotność akumulatora zależy od wielu czynników, między innymi od samego jego użytkownika. Chociaż z pewnością osoby pamiętające lata dziewięćdziesiąte zauważyły, że obecne baterie służą nam znacznie krócej, aniżeli akumulatory tamtych czasów. Wówczas był to element wymieniany niekiedy nawet co kilkanaście lat i nie skupiał aż takiej uwagi posiadaczy pojazdów. Dlaczego ta sytuacja uległa zmianie? Przecież wiadomym jest, że postęp technologii znacznie przyspieszył szczególnie w XXI wieku. I również przy produkcji akumulatorów stosuje się coraz lepsze, doskonalsze i bardziej nowoczesne rozwiązania technologiczne. Odpowiedzią na zadane pytanie jest w pierwszej kolejności obecny poziom aut, a w szczególności ich bogate wyposażenie, zaawansowana elektronika, a także warunki samej eksploatacji. A zatem zapotrzebowanie współczesnych samochodów na energię elektryczną jest dużo większe, niż w przypadku pojazdów poprzednich dziesięcioleci. Niestety komfort i wszelkie udogodnienia wiążą się z kolejnymi odbiornikami prądu.
Czynniki wpływające na żywotność akumulatora
Żywotność akumulatora szacuje się przeciętnie w przedziale od 3 do 6 lat. Przedział ten może wydawać się spory, ale przyczynia się do tego wiele różnych czynników. Jedne zależą od kierowcy, a na inne z kolei nie ma on wpływu. I do takich należy na przykład jakość wykonania akumulatora. Dlatego warto zawsze robiąc zakupy wybierać produkty renomowanych producentów, ponieważ przeważnie mamy gwarancję zastosowania materiałów lepszej jakości. Ponadto skrajnie niskie lub przeciwnie – wysokie temperatury, na jakie narażona zostaje przez dłuższy czas bateria mają niekorzystny wpływ na jej właściwości. Bardzo ważnym zaleceniem jest także utrzymanie akumulatora w czystości, gdyż brud czy wilgoć mogą przewodzić prąd i powodować przedwczesne rozładowanie baterii. Stąd też w nowszych pojazdach spotykamy baterie w tzw. zapinanych na rzepy ubrankach. Więcej na temat trwałości baterii samochodowych znajdziecie w oddzielnym artykule: Jak wydłużyć życie akumulatora.
Oznaki zużycia akumulatora
Pierwszym z objawów rozładowania akumulatora są problemy z uruchomieniem pojazdu lub wolne obroty silnika podczas próby uruchamiania auta. Inne oznaki to np. słabsze światło z reflektorów lub brak światła w kontrolkach na desce rozdzielczej, albo też niedziałające zdalne zamki. W przypadku wymiany akumulatora warto pamiętać, że posiada on w swoim składzie substancje szkodliwe dla środowiska. Dlatego należy zadbać o jego prawidłową utylizację.