Menu

0

0.00 zł

jak-wydluzyc-zycie-akumulatora

Jak wydłużyć życie akumulatora

Konieczność wymiany akumulatora na nowy czeka każdego kierowcę. Jeśli zainwestowaliśmy w dobrą markę akumulatora (i samochodu…), będziemy to robić rzadziej. Przyjmuje się, że żywotność akumulatora to jakieś 3-4 lata. Czasem jest to 5 lat. Wszystko zależy, jak traktujemy samochód i czy dbamy odpowiednio o jego podzespoły.

Co skraca życie akumulatora?

Długość okresu użytkowania akumulatora zależy nie tylko od jego jakości, ale także od stanu technicznego auta, częstotliwości jego użytkowania i oczywiście, od stylu i warunków jazdy. Jeśli jeździmy mało, akumulator nie będzie miał możliwości naładować się do pełna.  Jego notoryczne niedoładowanie obniży pojemność i skróci czas użytkowania. Jeśli jeździmy mało dynamicznie, alternator nie będzie miał szansy dostatecznie doładować akumulatora, by uzupełnić energię pobraną do rozruchu. Gdy nasz samochód przeładowany jest elektroniką, wykazuje szczególnie duże zapotrzebowanie na prąd. Akumulator w takim samochodzie będzie stale mocna obciążony, co skróci czas użytkowania. Eksploatacja samochodu w złym stanie technicznym także nadmiernie obciąża akumulator, przez co może dojść do jego całkowitego rozładowania, a tu ratunkiem jest tylko jego wymiana na nowy. Nie bez znaczenia są też zanieczyszczenia klemów, warstwa kurzu, brudu i smarów pokrywająca akumulator i sprzyjająca powstawaniu przepięć lub ograniczająca przepływ prądu.

Jak więc dbać o akumulator, by posłużył nam jak najdłużej?

Przede wszystkim dbajmy o jego pełne naładowanie. Zbytni spadek mocy akumulatora obniża na stałe jego pojemność. Jeżeli nie używamy samochodu przed dłuższy czas, doładujmy akumulator prostownikiem, albo po prosu zróbmy sobie wycieczkę samochodem, by alternator miał szansę uzupełnić poziom mocy.

Bardzo istotna sprawa, którą wielu kierowców i mechaników niestety lekceważy, to porządne mocowanie akumulatora. Wstrząsy mogą doprowadzić do uszkodzenia płyt akumulatora, co nieodwracalnie obniży jego pojemność.

Dbajmy o czystość akumulatora. Sprawdzajmy styki i w razie konieczności, usuwajmy z nich osad, gdyż powoduje on powstanie warstwy izolacyjnej która blokuje przepływ prądu. Zabezpieczmy klemy wazeliną techniczną, zabezpieczy je ona przed zaśniedzeniem. Chrońmy akumulator przed brudem i wilgocią i regularnie, gdyż mogą one powodować zwarcia i rozładowanie baterii.

Nie obciążajmy nadmiernie akumulatora używając wszystkich elektrycznych gadżetów, w jakie wyposażone jest nasze auto. Fajnie, że są, ale pamiętajmy, że żrą prąd jak smoki, więc używajmy ich z głową, by przez nieuwagę nie doprowadzić do całkowitego rozładowania akumulatora.

Kontrolujmy stan naładowania baterii od czasu do czasu, by w miarę szybko zareagować na pojawiające się problemy, które mogą nie dotyczyć samego akumulatora, a bezpośrednio wpłynąć na skrócenie czasu jego użytkowania. Problemem może być wadliwa instalacja elektryczna, czy zużyty alternator.

Profilaktyka kosztuje mniej niż naprawa. Pamiętając o tym, zaglądnijmy czasem pod maskę i sprawdźmy nasz akumulator. A jeśli już wystąpi konieczność jego wymiany, zapraszamy do naszego sklepu  tutaj