Menu

0

0.00 zł

akumulator przed zima

Sprawdź przed zimą akumulator z mobilny-akumulator.pl

Piękną jesień mamy tego roku, a jaka będzie zima? Z pewnością zaskoczy drogowców, ale nie nas! Przygotujmy się na chłody i sprawdźmy nasz akumulator przed zimą, by nie zaskoczył nas niemile pewnego poranka, nie chcąc odpalić…

Zwiększone obciążenie akumulatora zimą

Zima to wyjątkowo trudny czas dla akumulatorów. Rozruch zimnego silnika wymaga znacznie więcej prądu niż latem. Zwiększone zapotrzebowanie na prąd generują także podgrzewane szyby. Dmuchawy włączamy znacznie częściej, by odparować nadmiar wilgoci a podgrzewane fotele też nie działają na powietrze… Nasz akumulator jest wyjątkowo obciążony, a warunki pogodowe nie sprzyjają jego bezawaryjnej pracy. Jak więc przygotować go do zimy by nie zawiódł nas w najmniej odpowiednim momencie?

Akumulatory bezobsługowe

Nowe fabrycznie samochody w większości wyposażone są w akumulatory bezobsługowe. Ich konstrukcja gwarantująca bezobsługowość polega na tym, że w poprawnie użytkowanym akumulatorze nie ma konieczności uzupełniania elektrolitu, gdyż jego ilość nie maleje. Kontrolować jego poziom można za pomocą tzw. ‘magicznego oczka’. Jeśli wskazuje ono obniżony poziom elektrolitu, należy udać się do serwisu lub warsztatu samochodowego. Tam sprawdzony zostanie zarówno sam akumulator, jak i instalacja elektryczna samochodu.

Zadbaj o swój stary akumulator

W starszych, częściej używanych akumulatorach przed zimą powinniśmy sprawdzić przede wszystkim poziom elektrolitu, czy zakrywa w całości płyty akumulatora i ewentualnie uzupełnić ubytek wodą destylowaną. Jeśli ubytek elektrolitu był nieznaczny, po dolaniu wody akumulator doładuje się w trakcie najbliższej jazdy. Jeśli ubytek był większy, to po jego uzupełnieniu należy podłączyć akumulator do prostownika, by w pełni się naładował. Jeśli nie jesteśmy pewni jego sprawności, skorzystajmy z usług warsztatu samochodowego, który dysponując odpowiednią aparaturą, sprawdzi wszystkie parametry i doradzi w zakresie wymiany czy kupna nowego akumulatora. Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest gęstość elektrolitu. Sprzęt do tego pomiaru kupimy za kilkanaście złotych w sklepie motoryzacyjnym.

Dbaj o czystość

Warto, a nawet potrzeba dbać o czystość akumulatora. Warstwa brudu zalegająca na akumulatorze może prowadzić do jego szybszego rozładowania przez zjawisko zwane prądami pełzającymi. Kolejną rzeczą, o czystość której należy dbać w akumulatorze to klemy– zaśniedziałe klemy skutecznie ograniczają przepływ prądu, uniemożliwiając pełne naładowanie.

Odpowiednio traktowany i prawidłowo użytkowany akumulator posłuży nam przez 6-7 lat, ale nie jest wieczny… Gdy nadejdzie czas jego wymiany, zapraszamy do naszego sklepu www.mobilny-akumulator.pl. Fachowo doradzimy i dobierzemy odpowiedni akumulator do Twojego samochodu, by służył kolejne lata.