Menu

0

0.00 zł

Instalacja elektryczna samochodu

Instalacja elektryczna samochodu – budowa

Instalacja elektryczna samochodu jest niezwykle istotnym układem pojazdu. Dzięki niej właśnie możliwe jest wprowadzenie auta w ruch, jak również poprawne działanie jego wnętrza. Bezpieczeństwo jazdy jest sprawą oczywistą, bezdyskusyjną i zawsze stawianą na pierwszym miejscu. Ponadto tzw. elektryka umożliwia nam korzystanie z wielu nowoczesnych udogodnień. Z jakich elementów zatem składa się instalacja elektryczna samochodu? Oto najważniejsze z nich:

źródło prądu tj. akumulator, alternator, zaś w starszych modelach dodatkowo prądnica;

przewody elektryczne tworzące wiązki oraz elementy instalacyjne typu bezpieczniki, wtyczki, złączki itd.;

odbiorniki, a tych mamy wiele np.: rozrusznik, układ zapłonowy, oświetlenie, sygnały dźwiękowe, wycieraczki czy układ zapłonowy.

Jesteśmy świadkami szczególnie w ostatnich latach wielkiego rozwoju motoryzacji. Znacznej rozbudowie uległo miedzy innymi wyposażenie aut, a także ich wzbogacenie o technikę komputerowego sterowania. Jednak sam sposób zasilania elektrycznego samochodu pozostał niezmieniony.

Instalacja elektryczna samochodu jednoprzewodowa i dwuprzewodowa

W zależności od zastosowanych w aucie połączeń wyróżniamy instalacje jednoprzewodowe i dwuprzewodowe. W rozwiązaniu pierwszym dodatni biegun akumulatora podłączony jest z odbiornikiem, zaś biegun ujemny podłączony jest z wszystkimi elementami metalowymi nadwozia i podwozia, czyli tak zwaną masą. Oczywiście zasilanie urządzeń elektrycznych odbywa się dzięki przepływie prądu. I bardzo istotna w tym przypadku jest sprawność przewodów: ich stan techniczny oraz odpowiednie połączenie. Układy dwuprzewodowe, inaczej izolowane od masy to takie, w których każdy odbiornik połączony jest ze źródłem prądu dwoma przewodami. A zatem w zasilaniu odbiorników nie uczestniczą żadne metalowe elementy konstrukcji pojazdu. Napięcie pomiędzy przewodami a masą pojazdu wynosi tym samym zero woltów. Często w praktyce spotkamy się z tego rodzaju instalacją w samochodach przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Rola akumulatora w instalacji elektrycznej samochodu

Akumulator krótko mówiąc jest źródłem prądu, jakże niezbędnego do zasilania wszystkich odbiorników instalacji elektrycznej. Urządzenie to charakteryzowane jest przez trzy główne parametry. Są nimi: napięcie znamionowe, pojemność elektryczna oraz natężenie prądu rozruchowego. Po rozładowaniu baterii istnieje oczywiście możliwość ponownego uzupełnienia jej zapasu. Należy wówczas skorzystać z obcego źródła energii elektrycznej. Warto natomiast pamiętać, że pobieranie przez długie okresy czasu prądu o większym natężeniu może doprowadzić do przedwczesnego zużycia, a nawet uszkodzenia akumulatora.