Menu

0

0.00 zł

dobry-akumulator-samochodowy

Każdy kierowca miał swego czasu do czynienia z problemem całkowicie rozładowanego akumulatora. Niestety z reguły zwiastuje to potrzebę jego wymiany. Jeżeli zdiagnozujemy zużycie lub uszkodzenie akumulatora, należy wymienić baterię na nową. Jak wybrać dobry akumulator samochodowy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybór nowego akumulatora samochodowego to co prawda stosunkowo prosta czynność, ale nie każdy wie, co jest ważne przy wyborze nowej baterii. Warto z kolei wybrać taki odpowiednik, który przetrwa najdłuższe przebiegi. Wybór akumulatora niestety z reguły komplikuje fakt, że bateria odmawia posłuszeństwa nagle, niespodziewanie z dnia na dzień, co pozostawia kierowcy mało czasu na zakup.

Czy da się zdiagnozować stan akumulatora?

Stan akumulatora samochodowego można z powodzeniem przeprowadzić w domowym garażu, czy nawet na podjeździe. W cale nie trzeba umawiać się na wizytę w warsztacie samochodowym. W tym celu posłuży nam tak zwany multimetr, zwany również w branży miernikiem uniwersalnym. Urządzenie takie kupimy już nawet od 10 zł.

Parametr, który należy sprawdzić to napięcie na zaciskach akumulatora. Sprawny akumulator samochodowy powinien wskazać wartość około 12,5 V. Przedział nieco niższy, czyli 12–12,4 V, będzie oznaczał konieczność doładowania akumulatora. Wskazania poniżej 12 V to z kolei skrajne rozładowanie akumulatora, które często wiąże się z wymianą baterii.

Kiedy akumulator do wymiany?

Nie ma sztywnej reguły. Praktyka pokazuje jednak, że akumulator średniej jakości wytrzymuje około pięć lat. Klasa wyżej to kolejne dwa lata funkcjonowania baterii. Dobrym pomysłem będzie wyrobienie sobie odpowiedniej profilaktyki względem obsługi akumulatora – czyli sprawdzenie jego stanu np. raz do roku.

kidy należy wymienić akumulator

Jak wymienić akumulator?

Wymiana nie należy do trudnych. Każdy, kto potrafi posługiwać się podstawowymi narzędziami, powinien sobie poradzić. Wymianę przeprowadza się na wyłączonym silniku, przy wyjętym ze stacyjki kluczyku. Samochód najlepiej ustawić na płaskiej powierzchni. Demontaż starej baterii zaczynamy od odpięcia klemy minus, a następnie plus. Następnie odkręcamy obejmę, która stabilizuje akumulator i wyjmujemy baterię. Dopiero wtedy możemy włożyć nowy akumulator, zwracając uwagę na prawidłowe położenie biegunów. Klemy podłączamy tym razem w odwrotnej kolejności – czyli najpierw plus, a dopiero potem minus.

Jaki rodzaj akumulatora?

Na rynku znajdziemy trzy rodzaje akumulatorów. Pierwszy z nich to akumulatory z płynnym elektrolitem. To sprawdzona konstrukcja baterii samochodowej, która najlepiej sprawdza się w przypadku starszych modeli aut. Drugi wariant to akumulatory AGM, dedykowane głównie samochodom z napędem hybrydowym oraz intensywnie eksploatowanym pojazdom. Trzecia grupa to akumulatory żelowe, które doskonale nadają się do sytuacji, gdzie niezbędne jest długotrwałe zasilanie – np. przyczepa kempingowa.

Dobry akumulator samochodowy- jak wybrać?

Zacznijmy od tego, że jeżeli nie jesteśmy pewni wyboru, zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców. Ponadto pamiętajmy, ze w każdym przypadku będzie najlepiej, jeżeli wszystkie wartości nowego akumulatora będą jak najbliższe zaleceniom producenta samochodu. Kupując nową baterię, trzeba z kolei zwrócić uwagę na wymiary akumulatora, jego pojemność, grubość zacisków i położenie bieguna plusowego.

Jakie są najważniejsze parametry akumulatora?

Poza rodzajem akumulatora, które opisaliśmy powyżej, należy zwrócić też uwagę na jego parametry (wspomniane także w poprzednim akapicie). Złe dobranie tych parametrów może niestety skutkować małą wydajnością baterii samochodowej, co niesie za sobą spore problemy m.in. z odpalaniem silnika, czy też wyłączaniem się radia. Najważniejsze parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu to:

  • Wymiary akumulatora – nowa bateria nie może być większa niż wydzielone dla niej miejsce w samochodzie.
  • Pojemność (Ah) akumulatora samochodowego – to parametr, który określa ilość energii dostarczonej przez baterię do kompletnego rozładowania w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Dla przykładu: wybór baterii samochodowej o pojemności dużo większej niż zalecana może prowadzić do niedoładowania. Z kolei zbyt mała pojemność nie wystarczy nawet do odpalenia silnika.
  • Prąd rozruchowy – czyli natężenie szczytowe baterii samochodowej w temperaturze -18 stopni Celsjusza. Im większym prądem rozruchowym dysponuje bateria, tym więcej może go przekazać do rozrusznika. Nadwyżka mocy rozruchowej to z kolei rzecz niezastąpiona w trakcie zimy.

Uwaga: Podczas wyboru nowego akumulatora należy przede wszystkim brać pod uwagę zalecenia producenta samochodu względem poszczególnych parametrów, który zamieszcza taką informację  na karcie obsługi pojazdu.

Dobierz Akumulator

do Swojego Auta

Zobacz Akumulatory
Dobierz Akumulator
Jak dobrac odpowiednia akumulator do auta

Jak poznać objawy zużycia akumulatora?

Do typowych oznak zużycia akumulatora samochodowego można zaliczyć m.in. spadek lub całkowity zanik napięcia, nagminne rozładowywanie się baterii, zgęstnienie elektrolitu oraz nabrzmienie obudowy akumulatora. Jeżeli zauważymy którykolwiek z powyższych symptomów zużycia, należy przygotować się do wymiany.

Czy da się przedłużyć żywot akumulatora?

Na koniec drobna uwaga. Jeżeli chcemy, by akumulator posłużył nam jak najdłużej, to powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Do najważniejszych z nich należy niedopuszczenie do zbyt mocnego rozładowania akumulatora – jeżeli dojdzie do rozładowania, należy akumulator jak najszybciej naładować (najlepiej przy użyciu dobrej jakości prostownika). Ponadto należy pamiętać, że w razie potrzeby trzeba uzupełniać elektrolit wodą destylowaną.

Nie zapominajmy też, że nieużywany akumulator samochodowy zawsze skraca swoją żywotność, dlatego warto raz na jakiś czas udać się samochodem na dłuższą trasę, by dobrze naładować akumulator. Kilka minut do pracy niestety nie wystarczy baterii samochodowej, by mogła się w pełni naładować.