Menu

0

0.00 zł

akumulator-sie-poci

Czemu akumulator się poci?

Akumulator samochodowy to główne źródło zasilania auta w energię, dlatego tak ważna jest jego właściwa eksploatacja. Element ten odpowiada za dostarczanie energii m.in. do obwodów elektrycznych, cewki w układzie zapłonowym i przede wszystkim do rozrusznika. Dzięki niemu możliwe jest odpalenie silnika i rozpoczęcie jazdy. Akumulator działa także wtedy, gdy silnik pojazdu jest wyłączony. Stałego zasilania wymagają takie układy jak alarm samochodowy, czy lokalizator GPS. Oznacza to stałe jego obciążenie i bezpośrednio wpływa na żywotność. Niestety akumulator nie jest elementem bezawaryjnym i z zasady nie działa wiecznie, chociaż chcieli byśmy, aby było inaczej. Podczas jego eksploatacji nierzadko dochodzi do awarii, które mogą skutkować koniecznością wymiany na nową sztukę. Jedną z nich może być jego nieszczelność. Co zrobić, gdy zauważymy wyciek na naszym akumulatorze? Czy, gdy akumulator się poci, oznacza to konieczność jego wymiany?

Wymiana akumulatora na nowy?

Nie zawsze musimy od razu inwestować w nowy akumulator. Do tytułowego pocenia się akumulatora samochodowego może dojść na skutek nieprawidłowego ładowania, wtedy gdy napięcie ładowania jest zbyt wysokie. Dochodzi wówczas do tzw. zagotowania się elektrolitu w akumulatorze. W takim przypadku pomaga zazwyczaj wymiana samego regulatora napięcia, co rozwiązuje problem stosunkowo niewielkim kosztem.

Dlaczego akumulator przecieka?

Nieszczelność akumulatora może wynikać z wielu powodów, ale zawsze należy potraktować ten problem poważnie, ponieważ skutkować może to poważnymi konsekwencjami . Do pojawienia się nacieków na akumulatorze dochodzi najczęściej z powodu jego nieużywania przez dłuższy czas. Wtedy wystarczy najczęściej usunięcie zanieczyszczeń i nalotu za pomocą roztworu wody z octem lub sokiem z cytryny. Nieszczelność może być jednak wynikiem mechanicznych usterek samego akumulatora, pęknięcia jego obudowy lub uszkodzenia zaworów. Dzieje się tak wtedy, gdy akumulator został źle zamocowany do obudowy, a w trakcie jazdy przesuwa się lub obija o inne elementy. Zbagatelizowanie takiej sytuacji może doprowadzić do poważnych uszkodzeń akumulatora i jego okolic. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy akumulator się poci?

Kierowco, jeżeli na akumulatorze lub jego okolicach pojawił się wyciek, wtedy należy go jak najszybciej usunąć, ponieważ grozi to poważnymi usterkami nie tylko samego akumulatora, ale także sąsiadujących z nim części, nie wspominając o zagrożeniu dla zdrowia, gdyby doszło do kontaktu ze żrącą zawartością akumulatora. Akumulator należy odpowiednio oczyścić oraz zabezpieczyć. Jak zrobić to poprawnie? Wyciek akumulatora można oczyścić tylko odpowiednią, wcześniej przygotowaną mieszanką wody z sokiem z cytryny, sodą oczyszczoną lub octem winnym. Ponadto przyda się szczoteczka do zębów oraz patyczki higieniczne. Przy pomocy patyczków dokładnie i powoli pozbywamy się śladów wycieku. Z kolei z uporczywymi śladami lepiej poradzi sobie szczoteczka. Pamiętajmy koniecznie o rękawiczkach, ponieważ wyciek pojawiający się na obudowie akumulatora ma właściwości żrące.