Alternator- problemy z zasilaniem
Nie zawsze akumulator, czyli inne problemy z zasilaniem
Gdy samochód nie odpala, pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy, to problem z akumulatorem. I tak rzeczywiście z reguły jest. Nowoczesne samochody to istne pożeracze energii. Elektroniczne systemy wspomagające kierowcę w jeździe, takie jak wbudowana nawigacja, podgrzewane fotele czy systemy zabezpieczające przed kradzieżą, do funkcjonowania wymagają dużej dawki energii czerpanej z akumulatora. Nowoczesne akumulatory muszą być odpowiednio pojemne i niezawodne.
Wymiana akumulatora nie zawsze pomaga?
Brak prądu to nie zawsze wina akumulatora. Czasem zawodzi inny element równie ważny w eksploatacji, a mianowicie alternator. Działa od momentu włączenia silnika, zamienia energię mechaniczną w prąd i przekazuje go do akumulatora, gdzie jest ona magazynowana i skąd jest ona czerpana przez wszystkie elektroniczne podzespoły. Uszkodzony alternator nie naładuje najlepszego akumulatora. Dlatego ważne jest regularna kontrola przy okazji wiosennych przeglądów samochodu. Profilaktyczne sprawdzenie jego stanu uchroni nas przed przykrą niespodzianką, jaką może być problem z odpaleniem akumulatora.
Alternator do naprawy- objawy
O problemach z alternatorem dowiadujemy się dosyć szybko. Poinformuje nas o tym migająca na tablicy rozdzielczej kontrolka ładowania akumulatora. Sygnalizuje ona, że napięcie podawane do akumulatora jest niewłaściwe. Kontrolka może świecić się stale, migać lub pojawiać się tylko przy określonych sytuacjach np. przy zwiększonych obrotach silnika. Wskazówką jest też szybsze rozładowywanie się akumulatora, co przy dużej ilości działających systemów elektronicznych zdarza się często. Czasem obserwujemy hałasy dobiegające z silnika, związane ze zużyciem części alternatora. Zakłócenia w działaniu urządzeń elektrycznych także mogą świadczyć o problemach z ładowaniem akumulatora.
Zepsuty alternator- przyczyny
Alternator, ze względu na intensywne zapotrzebowanie samochodu na prąd, jest stale w użyciu. Zużycie jego części jest często procesem naturalnym, a wymiana uszkodzonych podzespołów jest koniecznością. Dodatkowo zanieczyszczenia dostające do obudowy niekorzystnie wpływają na jego eksploatację. Szczególnie szkodliwe jest zalanie alternatora wodą zdarzające się przy myciu silnika, czy wskutek przecieków oleju lub innych płynów eksploatacyjnych. Zwarcia pojawiające się wskutek niewłaściwego montażu podzespołów także należą do przyczyn uszkodzenia alternatora.
Naprawa lub wymiana uszkodzonego alternatora nie jest problemem i każdy mechanik da sobie z tym radę. Ważne jest, by odpowiednio wcześnie zareagować na sygnały świadczące o jego uszkodzeniu i nie narazić się na całkowite odcięcie samochodu od prądu. Bo bez prądu, tak jak bez paliwa, nigdzie nie dojedziemy.