Akumulatory samochodowe – pytania i odpowiedzi
Akumulatory samochodowe bez tajemnic
Każdy kierowca i właściciel swoich czterech kółek doskonale wie, że akumulatory samochodowe to jedne z najważniejszych elementów pojazdu. Bez nich nie odpalimy auta, nie ruszymy i nie pojedziemy. Są one bowiem źródłem energii i zasilają wszystkie urządzenia wymagające dostępu do prądu. Akumulator tak jak każda inna bateria ma swoją żywotność, po przekroczeniu której po prostu podlega wymianie. A czy podczas jego eksploatacji czekają nas jakieś inne niespodzianki? Spróbujmy odpowiedzieć na kilka typowych pytań dotyczących właśnie akumulatorów.
Jak dobrać akumulator samochodowy?
Po pierwsze należy trzymać się zaleceń producenta. Czyli warto wybrać taką baterię, jaka pierwotnie była zamontowana w pojeździe. Nie powinno się eksperymentować w tej kwestii samodzielnie. Szczególnie dotyczy to samochodów nowszej generacji, w których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest znacznie większe niż w starszych modelach. Więc w tym przypadku istotną rolę odgrywają nie tylko takie parametry jak pojemność i moc silnika, ale również ilość zamontowanych urządzeń wymagających podczas pracy dostępu do prądu.
Jakie są oznaki, że akumulator podlega wymianie?
Kiedy akumulator daje nam sygnały, że jego czas pracy powoli dobiega końca na pewno nie powinniśmy ich lekceważyć. W przeciwnym razie czekać nas będzie niemiła niespodzianka i jak to zwykle bywa w najmniej odpowiednim momencie. Pierwszym symptomem są problemy z uruchamianiem silnika i wydłużony czas jego prawidłowej reakcji. Albo już niemożność jego uruchomienia przy pracującym rozruszniku. Zapobiegliwi takim scenom kierowcy posiadają specjalne testery do akumulatora, dzięki którym mogą sprawdzić poziom naładowania baterii.
Akumulatory samochodowe – co im szkodzi?
Najważniejsze wykroczenia przeciwko akumulatorom po przede wszystkim głębokie rozładowanie i stale powtarzające się niedoładowanie. Działania takie z pewnością skracają jego żywotność, a nawet mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia. Bardzo podobny skutek może przynieść także ładowanie zbyt wysokim napięciem. Ponadto należy zwracać uwagę na to, w jakiej pozycji przechowujemy akumulator, gdyż dla niektórych modeli jest to bardzo ważny czynnik pracy. Często niesprzyjające są także nadmierne drgania, stąd też do pojazdów terenowych należy zaopatrzyć się w baterie odporne na wstrząsy. I oczywiście pamiętajmy o utrzymywaniu tego elementu w czystości, a przede wszystkim zapobieganiu zawilgoceniom.
Na co uważać używając akumulator?
I kilka ważnych na koniec wskazówek, których należy przestrzegać pracując z akumulatorem. Po pierwsze należy unikać kontaktu z ogniem, ponieważ wydzielający sie wodór może doprowadzić do wybuchu. Mając na względzie zaś żrące działanie elektrolitu nie wolno baterii rozmontowywać, rozbijać i rozkładać na części pierwsze. Profesjonaliści natomiast w pracy z akumulatorem używają środki ochrony osobistej w postaci rękawic kwasoodpornych i gogli ochronnych.