Menu

0

0.00 zł

Akumulatory do samochodów

Akumulatory do samochodów

Akumulatory do samochodów w dobie rozwoju technologii przeżywają również swoje ewolucje. Producenci oferują wciąż lepsze typy, a w szczególności bardziej wydajne i dedykowane nowszym modelom aut. Każdy właściciel pojazdu, jakim jest samochód musi co kilka lat stanąć przed wyborem nowej baterii, ponieważ żywotność starej właśnie dobiegła końca. Warto zatem co nieco wiedzieć o rodzajach i parametrach akumulatora, aby móc świadomie decydować o zakupie. Oto praktyczny słowniczek najważniejszych parametrów związanych z akumulatorami.

Akumulatory samochodowe – pojemność

Pojemność akumulatora informuje nas przez ile godzin w temperaturze równej 25 C akumulator będzie mógł dostarczać prąd o natężeniu 1 ampera do momentu rozładowania. Jej jednostką jest amperogodzina [Ah]. Na przykład, jeżeli pojemność akumulatora wynosi 85 Ah to znaczy, że bateria może oddawać prąd (1A) przez 85 godzin. Dobierając akumulator, należy wybierać taką pojemność, jaka jest zalecana przez producenta danego pojazdu.

Biegunowość akumulatora

Biegunowość akumulatora określa miejsce występowania bieguna plusowego i minusowego. Oznacza się ją jako P+ lub L+. Jest to istotny parametr, ponieważ ułożenie biegunów musi być ściśle dobrane do instalacji elektrycznej auta. Inaczej możemy napotkać na problem w momencie, gdy poprzez zbyt krótkie przewody nie możemy podłączyć baterii o innej biegunowości niż zalecana przez producenta.

Prąd rozruchowy – akumulatory do samochodów

Prąd rozruchowy to parametr akumulatora określający jego zdolność rozruchową, inaczej prąd zimnego rozruchu CCA /ang. Cold Cranking Amperage. Wartość ta zamieszczona jest na etykiecie obok pojemności znamionowej. Im większy prąd tym więcej możemy otrzymać wytworzonej energii. Wybierając akumulator można wybrać o lekko większej niż zalecana w książce pojazdu wartości prądu rozruchowego. Jednostką Prądu rozruchowego jest amper [A].

Napięcie akumulatora

Jednostką napięcia jest wolt [V]. Wyróżniamy akumulatory o napięciu 12V i 6V. Te o wyższej wartości przeznaczone są do większości obecnie produkowanych samochodów, drugie zaś dotyczą pojazdów zabytkowych. Za prawidłowe napięcie baterii 12V uznaje się wartość 12.6-12,8 V. Tak więc pomimo użycia w nazwie wartości “12V” jego napięcie powinno być wyższe. Dzięki pomiarowi napięcia na akumulatorze, można w łatwy sposób określić jego przydatność.