Menu

0

0.00 zł

akumulator Rzeszów

Czy akumulator można dobrze przygotować na zimę?

Do kalendarzowej zimy jeszcze jest trochę czasu, za oknem jednak pojawiają się pierwsze oznaki zbliżającej się zimy. Coraz niższe temperatury oraz coraz krótsze dni przypominają nam, że nadchodzi czas na przygotowanie pojazdu do zimy. Dla wielu z nas wymiana opon na zimowe, a także sprawdzenie reflektorów są w tym okresie oczywiste. Zapominamy jednak bardzo często, jak ważny jest też akumulator, szczególnie zimą. Niestety większość kierowców nie zwraca uwagi na stan swojego akumulatora do czasu, gdy sam nie zacznie dawać pierwszych niepokojących sygnałów. Kiedy już nie można uruchomić silnika, to przeważnie jest już zbyt późno na proste zabiegi konserwacyjne.

Istnieje bowiem kilka czynności oraz kilka wskazówek, o których każdy kierowca powinien wiedzieć i umieć zrobić, aby przygotować swój akumulator na nadchodzące zimowe dni.
  • Po pierwsze trzeba regularnie sprawdzać stan akumulatora. Taki przegląd można zrobić w warsztacie samochodowym, większość z nich nie pobiera za to opłaty
  • Po drugie należy przemywać obudowę oraz bieguny akumulatora odpowiednią do tego ściereczką antystatyczną. Dzięki temu można uniknąć niepożądanego wyładowania elektrycznego.
  • Ważne jest również, aby dobrze sprawdzić połączenia elektryczne, klemy, a w razie potrzeby dokręcić je.
  • Co więcej, należy pokonywać dłuższe odległości samochodem, aby akumulator mógł się dobrze naładować. Krótki przejazd z reguły nie wystarczy do odpowiedniego naładowania akumulatora.
  • Niekorzystny wpływ w zimie ma pozostawianie pojazdu przez długi czas w bezruchu
  • Ponadto należy przynajmniej raz w miesiącu zaplanować dłuższy przejazd w celu pełnego naładowania akumulatora
  • Warto podkreślić, że podczas korzystania z rozmaitych urządzeń elektrycznych, takich jak radio, podgrzewane siedzenia, ogrzewane szyby i lusterka, światła, – pobór prądu będzie dużo większy niż możliwości naładowania podczas krótkiej jazdy.

Zima to bardzo ciężki czas dla wszystkich pojazdów, ponieważ wtedy pojawiają się najczęściej problemy z akumulatorem. Najbardziej narażone są  samochody, które przemieszczają się wyłącznie na krótkich odcinkach. Co więcej, akumulator  w minusowych temperaturach potrafi stracić nawet 1/5 pojemności. W niektórych przypadkach, kiedy pojawiają się bardzo duże mrozy, pojemność akumulatora może spaść nawet o połowę. Warto wtedy pamiętać o tym, żeby przed odpaleniem silnika wyłączyć wszystkie zbędne urządzenia zasilane elektrycznie np. radio, klimatyzacja, ogrzewanie foteli, szyby, lusterek.