Menu

0

0.00 zł

akumulator-upaly

Wpływ temperatury na akumulator

Akumulator jest tak istotnym komponentem naszego samochodu, że bez niego nigdzie nie pojedziemy. Dosłownie! Jedyne źródło zasilania naszego auta wymaga regularnego sprawdzania i nawet nowoczesne samoobsługowe akumulatory nie powinny pozostać bez okresowej kontroli. Prawidłowe funkcjonowanie akumulatora uzależnione jest od wielu czynników, począwszy od jego jakości, sposobu użytkowania, ilości odbiorników prądu i ich prądożerności, jakości podzespołów z nim połączonych, a także warunków zewnętrznych. Jednym z nich jest temperatura otoczenia. Gdy akumulator odmówi posłuszeństwa w największe upały, nie bądźmy zdziwieni. Akumulator nie lubi ne tylko niskich temperatur, także wysokie są dla niego szkodliwe.

Czy akumulator lubi upały?

Lato powoli zbliża się ku końcowi, a wkrótce wakacyjne urlopy pozostaną tylko wspomnieniem. Jak nasze samochody zniosły upały? Wysokie temperatury nie są korzystne dla naszych aut. Także akumulatory nie pozostają bierne wobec panujących upałów. Ekstremalnie wysoka temperatura, jaka panuje pod nagrzaną letnim słońcem maską samochodu, podobnie jak siarczyste mrozy powoduje gwałtowny spadek mocy akumulatora. Jeżeli w 20°C pojemność sprawnego akumulatora przyjmujemy na 100%, to każde +10°C powoduje ponad dwukrotne przyśpieszenie jego rozładowania. Szybsze tempo rozładowania akumulatora w wysokich temperaturach połączone z niedostatecznym jego doładowaniem, np. wskutek stylu jazdy i staniem w korkach oraz zwiększonym poborem prądu przez działająca klimatyzację i inne odbiorniki prądu, powoduje trwały spadek pojemności akumulatora, a to z kolei przyczynia się do skrócenia okresu jego efektywnej eksploatacji. I chociaż 30-stopniowe upały zdarzają się stosunkowo nieczęsto, to jednak pamiętajmy, że temperatura pod maską samochodu, który stał na nasłonecznionym parkingu, jest znacznie wyższa niż otoczenia.

Upał nie dla akumulatora…

Starsze typy akumulatorów obsługowych, które są coraz rzadziej kupowane, narażone były wskutek upałów na ubytek wody w elektrolicie. Nie uzupełnienie tego braku skutkowało trwałym uszkodzeniem akumulatora. Nowsze typy akumulatorów bezobsługowych są całkowicie szczelne i nie wymagają uzupełniania poziomu elektrolitu, jednak praca w wysokich temperaturach powoduje znacząco obniżenie ich sprawności poprzez galopujące tempo rozładowania. Szczególnie wrażliwe na wysokie temperatury są akumulatory produkowane w technologii AGM i stosowane w samochodach z systemem START&STOP.

Jak chronić akumulator przed upałem?

Skrajne temperatury są niekorzystne dla akumulatorów. Zarówno siarczyste mrozy, jak i nadmierne upały powodują niekorzystne zmiany w ich działaniu. Wysokie temperatury na szczęście dla akumulatorów zdarzają się u nas sporadycznie, a i producenci aut coraz częściej montują je fabrycznie w miejscach z dala od ciepła emitowanego przez pracujący silnik. Jednak warto mieć świadomość niekorzystnego wpływu upałów na stan akumulatora i odpowiednio wcześniej reagować doładowując szybciej rozładowujący się w podwyższonych temperaturach akumulator, by nie dopuścić do jego całkowitego rozładowania, zmniejszenia pojemności albo nieodwracalnego uszkodzenia.