Menu

0

0.00 zł

akumulator-do-motocykla

Akumulator do motocykla

Rozpoczynając sezon motocyklowy, warto sprawdzić, w jakim stanie technicznym jest akumulator, by jego awaria nie zaskoczyła nas w trakcie przejażdżki…

Akumulatory do motocykla- rodzaje

Akumulatory żelowe

Elektrolit w akumulatorach żelowych zagęszczony jest żelem krzemionkowym. Dzięki konsystencji żelowej akumulatory te mogą być bezpiecznie montowane i używane w różnych pozycjach bez ryzyka wylania elektrolitu. Są całkowicie bezobsługowe, szczelne i odporne na wstrząsy i wibracje. Dodatkowo mają one zwiększoną pojemność w porównaniu do tradycyjnej technologii kwasowo-ołowiowej.  Z pewnością docenią to motocykliści użytkujący swoje maszyny często i na długich trasach. Są także bardziej odporne na głębokie rozładowania, co w przypadku sezonowego użytkowania motocykli ma niezwykle istotne znaczenie. Żelowy akumulator do motocykla docenią posiadacze nowoczesnych maszyn ze sporą ilością dodatkowego, prądożernego wyposażenia typu dodatkowe światła, GPS, podgrzewane manetki…

Akumulatory AGM

Technologia AGM (Absorbed Glass Mat) polega na unieruchomieniu elektrolitu akumulatora w macie z włókna szklanego. Podobnie jak w przypadku akumulatorów żelowych, umożliwia to ich montaż i pracę pod różnymi kontami nachylenia. Nasączenie mat elektrolitem likwiduje ryzyko jego wycieku, dlatego akumulatory AGM są tak bezpieczne w obsłudze. Zdecydowania lepsze są też ich parametry, jeśli chodzi o pojemność, co przekłada się na wydłużenie czasu pracy. Motocyklowe akumulatory AGM występują w wersji z fabrycznie zalanym elektrolitem lub w wersji suchoładowanej, gdzie samodzielnie zalewa się akumulator elektrolitem dostępnym w pojemnikach. Akumulatory AGM generują wyższy prąd rozruchowy, jednak nie mozna ich eksploatować w każdej pozycji, jak w przypadku akumulatorów żelowych. Kąt nachylenia akumulatora w trakcie pracy nie może przekraczać 45 stopni, podczas gdy w akumulatorach żelowych możliwy jest montaż i użytkowanie pod kątem do 90 stopni.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Ten typ akumulatora jest wciąż popularny głównie ze względu na cenę, która jest znacznie niższa, niż w przypadku akumulatorów żelowych czy AGM. Płynna forma elektrolitu umożliwia użytkowanie i montowanie akumulatora tylko w pozycji pionowej. Akumulatory wymagają kontrolowania poziomu elektrolitu, jego gęstości i naładowania. Stosowane są w motocyklach zabytkowych i starszej generacji, gdzie nie ma dodatkowych instalacji obciążających akumulator.

Jeżeli jesteście zmuszeni do wymiany akumulatora w Waszym motorze, a nie jesteście pewni wyboru, zawsze warto poradzić się fachowców. W naszym sklepie  znajdziecie szeroki wybór akumulatorów do motocykli i fachowców, którzy pomogą dokonać odpowiedniego wyboru.