Menu

0

0.00 zł

Rozładowanie akumulatora

Rozładowanie akumulatora samochodowego

Rozładowanie akumulatora w samochodzie to temat, z którym z pewnością żaden kierowca nie chce mieć nic wspólnego. Ale oczywiście takie sytuacje się zdarzają i to głównie za zasługą właśnie użytkownika. Ponieważ czasem z niewiedzy, a czasem z zaniedbania popełniamy błędy, które skutkują wyżej wspomnianą niespodzianką.

Akumulator samochodowy – problemy

Z pewnością nie należy lekceważyć pierwszych oznak, jakie wysyła nam bateria samochodowa. Na przykład, jeżeli zauważymy, że akumulator nie magazynuje prądu, którym powinien ładować się podczas jazdy, lub szybko go traci należy przyjrzeć się tej sytuacji. Podobnie kiedy mamy powtarzający się problem z odpaleniem pojazdu. Przyczyn rozładowania akumulatora może być oczywiście wiele. Spróbujmy przybliżyć kilka z nich.

Źle dobrany akumulator

Dobierając baterię do swojego samochodu należy bezwzględnie wybrać akumulator o odpowiednich parametrach, gdyż inne niż zalecane będą powodować jego nieprawidłową pracę. Mówiąc o parametrach mamy na myśli w pierwszej kolejności pojemność i prąd rozruchu. Jakie one powinny być możemy wyczytać w instrukcji obsługi pojazdu. A jeżeli jej nie posiadamy możemy zasięgnąć porady w warsztacie samochodowym, tudzież u doświadczonego sprzedawcy akumulatorów.

Zabrudzony akumulator samochodowy

Wilgoć, brud czy plamy płynów eksploatacyjnych to kolejny powód szybszego zużywania baterii. Zwłaszcza tutaj zaśniedziałe kable robią za „złodzieja prądu”. Dlatego należy dbać o utrzymanie czystości akumulatora i prawidłowy stan styków wysokiego napięcia.

Odbiorniki prądu

Szczególnie na postoju po wyjęciu kluczyka ze stacyjki wciąż pracujące w aucie urządzenia zasilane energią niewątpliwie pobierają prąd i tym samym go rozładowują. Są to na przykład sprzęt audio, autoalarm, światła, ładowarki. Często też w autach montowane są dodatkowe urządzenia niefabryczne, które również częstują się tym samym prądem.

Rozładowanie akumulatora – wina alternatora

Alternator odpowiada podczas jazdy za doładowywanie akumulatora. Jeśli działa on niepoprawnie, bądź jest uszkodzony, wówczas prąd przez wszelkie wyposażenie elektryczne pojazdu zostaje pobierany z baterii. Co jak wiadomo przełoży się na jej szybsze zużycie lub całkowite nawet rozładowanie.

Żywotność akumulatora

Najtrudniejszy moment to ten, kiedy czas naszej baterii dobiega końca. Wówczas osłabieniu ulegają jej parametry, a zatem nie pomogą leki, zioła. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup nowego akumulatora.