Awaryjny rozruch akumulatora samochodowego
Awaryjny rozruch akumulatora
Zdarza się, szczególnie zimą, że wskutek niskich temperatur akumulator samochodowy odmawia posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Wiemy z własnego doświadczenia, jak bardzo jest to irytujące i jak wiele słów o zabarwieniu mocno negatywnym pada wtedy z naszych ust. Bądźmy przygotowania na taką ewentualność i odpowiednio wyposażmy nasz samochód, by nie zaskoczyło nas nic równie denerwującego.
Prostownik
Prostownik znajdziemy w warsztacie każdego szanującego się posiadacza samochodu. Jest niezbędny do podładowania lub naładowania akumulatora, który nie potrafi odpalić nam samochodu o poranku… Na rynku znajdziemy spory wybór prostowników. Najprostsze, których budowa oparta jest na transformatorze i mostku prostowniczym, z powodzeniem używać możemy do podładowania akumulatora w warunkach domowych. Dzięki prostej konstrukcji są one niezawodne w działaniu i możemy je eksploatować bezawaryjnie długie lata. Dodatkowo niska cena zachęca do zakupu.
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników dostępne na rynku są prostowniki z mikroprocesorem. Wbudowana zaawansowana elektronika w takich urządzeniach steruje procesem ładowania i kontroluje jego postępy. Często wyposażone są one w elektroniczny wyświetlacz informujący nas na bieżąco o poziomie naładowania akumulatora. Pokazują także aktualne napięcie ładowania i natężenie prądu ładowania. Obsługa takich prostowników nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a ich kompaktowe rozmiary pozwalają na przechowywanie nawet w niewielkich pomieszczeniach. To niewątpliwie bardzo wygodny i bezpieczny sposób reanimacji naszego padniętego akumulatora. Ceny prostowników mikroprocesorowych nie są zaporowe, a zalety ich posiadania docenią wszyscy kierowcy. Prostowniki te mają najczęściej dwa zakresy napięć 12 V i 24 V i dodatkowo mogą posiadać funkcję rozruchu, która pozwoli uruchomić samochód nawet bez pełnego naładowania akumulatora.
Booster
Booster to zewnętrzne urządzenie rozruchowe pozwalające na odpalenie samochodu, którego akumulator odmówił posłuszeństwa. Bardzo wygodne i skuteczne urządzenie, z reguły w niewielkich rozmiarach z pewnością powinno znaleźć się w bagażniku, szczególnie gdy problemy z odpaleniem już nam się zdarzały i nie do końca jesteśmy pewni stanu naszego akumulatora. Dodatkowo warunki atmosferyczne typu niskie temperatury, krótkie trasy, na których akumulator nie ma szans na doładowanie, powinny zachęcić nas do nabycia boostera. Nie będziemy wtedy zdani na łaskę innych kierowców. Dodatkowo boostery mogą służyć do doładowania komórek czy nawigacji.
Kable rozruchowe
W samochodzie wozimy je prawie zawsze, a przynajmniej powinniśmy… Gdy akumulator odmówi posłuszeństwa, nie mamy boostera, a samochód uruchomić trzeba, kable rozruchowe uratować mogą nasz dzień! Pozwalają one pożyczyć prąd niezbędny do rozruchu od innego akumulatora samochodowego. Po odpaleniu alternator sam doładuje nam akumulator i możemy spokojnie jechać do pracy. Wadą tego sposobu jest konieczność posiadania życzliwego sąsiada z samochodem…